Bezpłatna pomoc prawna

  Opisz problem i wypełnij formularz. Podaj jak najwięcej szczegółów.


Opisz problem na formularzu


Możesz dołączyć dokumenty


Otrzymasz wycenę w 2-3h

--> Wypełnij Formularz

  Do formularza możesz dołączyć zdjęcia lub skany dokumentów.

  W ciągu 2-3 godzin otrzymasz bezpłatną wycenę porady od prawnika.

Darmowe porady prawne - Praktyczne informacje

W internecie można znaleźć wiele stron na których uzyskasz darmową pomoc prawną online. Niniejsze opracowanie jest kompendium wiedzy na ten temat. Niżej przedstawiamy, gdzie można otrzymać bezpłatną poradę prawną i na które z form takiej pomocy uważać, gdyż mogą być jedynie nieuczciwą reklamą:

 

I. Fora Internetowe.

To bardzo popularne miejsca wymiany informacji. Z pozoru fora prawne są kopalnią wiedzy na temat przepisów i różnych podobnych spraw z którymi spotkali się użytkownicy. Niestety, olbrzymią wadą tej formy pomocy jest konieczność upublicznienia swojej sprawy i brak możliwości analizy dokumentów. Drugą wadą jest anonimowość i brak odpowiedzialności osoby udzielającej porady. Nie wiadomo, czy porady udziela student, czy "Pan Janek", który miał podobny problem, więc uznaje, że jest ekspertem i może pomagać innym internautom. Osoby udzielające odpowiedzi na forach często są przypadkowymi ludźmi, a na poradę możesz się nie doczekać, ewentualnie, zamiast porady otrzymasz odpowiedź nie na temat (coś w stylu: "użyj wyszukiwarki....", "....temat już był", itp.).  Kolejną wadą porad zamieszczanych na forach internetowych jest ich nieaktualność. Przepisy prawne zmieniają się w zawrotnym tempie. Zastosowanie się do porady sprzed kilku lat to duże ryzyko.

Błędem jest też przekonanie, że mając podobny problem do opisanego przez użytkownika, można zastosować się do porady forumowiczów. Mimo podobieństwa dwóch spraw, czasami drobny szczegół na który nie zwracamy uwagi, może spowodować konieczność podjęcia innych działań. Dla osoby nie będącej prawnikiem taki szczegół może być nieistotny, jednak dla prawnika i sądu, może to być fakt decydujący o wygranej lub przegranej sprawie. W naszej praktyce bardzo często mieliśmy do czynienia z osobami poszkodowanymi "poradami" udzielanymi na forach internetowych, dlatego raczej nie polecamy tej formy doradztwa prawnego. Na forum prawnym nikt nie sprawdzi Twojej umowy, ani nie napisze dla Ciebie indywidualnego pisma.

 

II. Darmowe porady prawne, czat online z prawnikiem.

To ukryta reklama wprowadzająca w błąd. Zazwyczaj zamiast czatu z prawnikiem mamy do czynienia ze zwykłym formularzem kontaktowym. Nikt odpowiedzialny nie udzieli porady prawnej w formie czatu. Analizując sprawę bardzo często trzeba sprawdzić najnowsze orzecznictwo i oprzeć się na aktualnych przepisach. Czat online jest formą reklamy i zwykłą pogawędką nie mającą nic wspólnego z profesjonalną odpowiedzią.

Darmowe porady prawne okazują się płatnymi usługami, bo darmowa jest tylko wycena. Uważamy takie praktyki za wprowadzające w błąd. Często, wysłane przez użytkowników opisy spraw są upubliczniane na stronie internetowej, co jest niedopuszczalne. Zdarzają się też przypadki sprzedaży danych osobowych firmom reklamowym. Zdecydowanie odradzamy korzystanie z usług podmiotów oferujących taką "darmową pomoc". Co więcej, dane osobowe użytkowników są sprzedawane firmom marketingowym  (np. adresy e-mail, itp.).

 

 a)  Darmowe porady prawnika przez telefon

To kolejna forma reklamy nie mająca nic wspólnego z prawdziwą bezpłatną pomocą prawną. Zazwyczaj firmy reklamują się, że rozmowa jest bezpłatna, ale w praktyce trzeba zadzwonić na kosztowne tzw. numery premium. Taka porada okazuje się w praktyce bardzo drogim rozwiązaniem. Innym pomysłem niektórych firm jest umieszczanie na stronie internetowej formularzy umożliwiających przesłanie bezpłatnego zapytania. Pytanie jest publikowane na stronie internetowej, więc o żadnej poufności nie może być mowy, wszyscy mogą dowiedzieć się o naszej sprawie i przeczytać korespondencję z prawnikiem. W odpowiedzi użytkownik otrzymuje zdawkową odpowiedź od prawnika np. w stylu: "Tak może Pan/Pani złożyć pozew". Aby dowiedzieć się czegoś więcej od prawnika trzeba wykupić np. 15 minutową rozmowę z prawnikiem. Po raz kolejny okazuje się więc, że nie otrzymujemy darmowej pomocy. Wadą wszelkiego typu rozmów telefonicznych z prawnikami jest ich cena i ulotność - porady nie możemy spokojnie przeczytać i zastanowić się nad kwestiami, które są dla nas jeszcze niezrozumiałe. Zawsze mogą pojawić się pytania dodatkowe do prawnika, ale wtedy ponownie musimy wykupić 15 minutową rozmowę lub zadzwonić na numer premium. Prawnik nie może też przeanalizować jakiejkolwiek dokumentacji związanej ze sprawą, nie wspominając już o sporządzeniu pism sądowych w sprawie. Korzystanie z rzekomo bezpłatnych porad telefonicznych jest więc bardzo drogim rozwiązaniem i kolejnym chwytem marketingowym.

 b) zamawianie darmowej rozmowy przez telefon z prawnikiem

To kolejna sposób na reklamę, nie mający nic wspólnego z prawdą. Najczęściej należy wypełnić formularz na stronie internetowej podając swój numer telefonu. Według zapewnień, prawnik oddzwoni do Ciebie w kilka minut. Niestety, jak się okazuje, oddzwania nie prawnik, ale "konsultant" który proponuje wyszukanie prawnika i płatną z nim rozmowę. Po raz kolejny okazuje się, że jest to jedynie forma ukrytej reklamy, a nie darmowa pomoc prawna.

W naszym Serwisie uczciwe informujemy, że bezpłatna jest tylko wycena (do niczego nie zobowiązująca), a porady są wyceniane zgodnie z cennikiem. Bez problemu można więc poznać przewidywaną cenę usługi. Korespondencja z prawnikiem jest szyfrowana, poufna i nigdy nie zostanie ujawniona osobom trzecim (np. w formie publikacji na stornie internetowej, itp.), gdyż podlega ochronie prawnej - tzw. tajemnica adwokacka. Twoje dane osobowe są chronione i nigdzie nie zostaną przekazane lub sprzedane. Ponadto, w terminie 7 dni możesz zadawać prawnikowi bezpłatne pytania.

 

III. Kliniki prawa przy Uniwersytetach.

To bardzo dobry sposób uzyskania bezpłatnej porady prawnej. Studenci ostatnich lat studiów udzielają porad pod nadzorem nauczycieli akademickich. Taki nadzór jest gwarancją odpowiedniego poziomu merytorycznego udzielanej odpowiedzi. Jeśli student nie posiada dostatecznej wiedzy, przedstawia problem nauczycielowi. Wadą takich porad jest jednak ich dostępność. Trzeba zapisać się na wizytę odpowiednio wcześniej, bo kliniki działają zazwyczaj w określonym dniu tygodnia. Porady udzielane w klinikach prawa są bardziej teoretyczne, niż praktyczne. Wynika to z faktu, iż studenci nie posiadają jeszcze odpowiedniej praktyki zawodowej i nie potrafią wskazać wielu alternatywnych, korzystnych dla klienta rozwiązań. Opierają się na teorii, która niestety często różni się od praktycznego stosowania prawa przez profesjonalistów. Jest to jednak prawdziwa bezpłatna pomoc prawna - przynajmniej w podstawowym zakresie.

 

IV. Gminna pomoc prawna.

To darmowa pomoc prawna zorganizowana na podstawie ustawy z dnia 5 sierpnia 2015 r. o nieodpłatnej pomocy prawnej. Niestety z pomocy mogą skorzystać jedynie następujące osoby:

  • młodzież do 26 roku życia,

  • osoby posiadające ważną Kartę Dużej Rodziny,

  • seniorzy po ukończeniu 65 lat,

  • osoby fizyczne, którym zostało przyznane świadczenie z pomocy społecznej,

  • kombatanci,

  • weterani;

  • osoby zagrożone lub poszkodowane katastrofą naturalną, klęską żywiołową lub awarią techniczną.

Ponadto, z zakresu spraw zostały wyłączone sprawy podatkowe, a pomoc nie obejmuje sporządzania pism (za wyjątkiem projektów wniosków o zwolnienie od kosztów sądowych, itp.).

W konsekwencji, dostępność tych porad nie jest zadowalająca, ale dobrze, że taka inicjatywa powstała.

Baza Porad